Alergeny
Zimą nadmierna ilość doszy kapha gromadzi się w organizmie w postaci zatkanego żołądka, w którym najlepiej rozwijają się drobnoustroje, bakterie i wirusy osłabiające siłę układu odpornościowego. Dlatego wiosną zdarzają się epidemie grypy związane z przeziębieniem, zapaleniem oskrzeli i ogólnymi chorobami górnych i dolnych dróg oddechowych.
Wraz z wiosną nadchodzi sezon alergii na pyłki, który trwa aż do wczesnej jesieni. Bardzo częste są także alergie na różnego rodzaju pokarmy, które objawiają się podrażnieniem błony śluzowej jelita grubego, czyli zespołem jelita drażliwego. Najczęściej występuje nietolerancja glutenu w zbożach i laktozy w produktach mlecznych. Alergie pokarmowe objawiają się najczęściej wypryskiem skórnym lub pokrzywką i często współistnieją z alergią na pyłki.
Przeczytaj zalecenia dotyczące oczyszczania organizmu z alergenów w artykule Przyłącz się do ajurwedyjskiego oczyszczania – jelita & alergeny.
Toksyny
W wyniku gromadzenia się toksyn w tkankach organizmu powstają wolne rodniki, które powodują degeneracyjne procesy starzenia, spowalniają trawienie, powodują alergie, uszkadzają błonę śluzową jelit i powodują zaparcia. Toksyny psychiczne osadzają się w wątrobie i pęcherzyku żółciowym i powodują negatywne emocje, takie jak nerwowość, wściekłość, złość, wrogość, strach, niepokój i niepewność.
Przejaw zanieczyszczenia organizmu
Obecność nadmiernej ilości toksyn w organizmie można rozpoznać po następujących objawach: brak energii, uczucie ciężkości, letarg, zmęczenie, osłabienie, lenistwo, depresja, ból głowy, niepokój, drażliwość, brak koncentracji, niestrawność, problemy żołądkowe i jelitowe, wzdęcia, zaparcia, wzmożona produkcja śliny, nalot na języku, nieprzyjemny smak w ustach, zmniejszony apetyt, podwyższony poziom cukru we krwi, nadwaga, choroby skóry i grzybicze, alergie, zaburzenia czynności wątroby, podwyższona temperatura, obrzęki, miażdżyca , reumatoidalne zapalenie stawów, dna moczanowa, kamienie moczowe i żółciowe.
Post detoksykacyjny
Jedną z metod ogólnej detoksykacji organizmu jest krótkotrwały post (a nie długoterminowa głodówka), który oczyszcza układ trawienny, udrażnia drogi oddechowe, oczyszcza umysł i podnosi świadomość psychiczną. Za minimalny czas ajurwedyjskiego postu uważa się okres pięciu dni, podczas których oczyszczana jest pierwsza odżywcza tkanka organizmu (rasa). Jeśli jest to dla Ciebie zbyt wymagające, wystarczy całodniowy post niedzielny raz w tygodniu przez 1-3 miesiące, gdy najbardziej odpowiednim napojem będzie wyłącznie czysta woda podgrzana do temperatury ludzkiego ciała.
Tryb oczyszczania – 7 prostych wskazówek dotyczących detoksykacji
Zdecydowanie najlepszym narzędziem zapobiegania gromadzeniu się toksyn w organizmie jest zdrowa dieta zgodna z indywidualną konstytucją. Oto siedem prostych wskazówek, które odciążą organizm i wspomogą jego naturalny proces detoksykacji i oczyszczania:
- Jedz tylko zupy warzywne lub sałatki i pomiń kolację.
- Podaruj swojemu organizmowi gorzki smak, który wspomaga trawienie i oczyszcza wątrobę.
- Pij ciepłą wodę lub herbaty ziołowe, dzięki czemu substancje toksyczne zostaną szybciej wypłukane z organizmu.
- Wspomagaj detoksykację żołądka i jelit pijąc odpowiednie herbaty ziołowe.
- Rano po przebudzeniu wypij szklankę ciepłej wody z cytryną.
- Naucz się prawidłowo i świadomie oddychać.
- Uprawiaj sport i biegaj rano lub wieczorem.