Układ nerwowy obejmuje aktywność mózgu, nerwów czaszkowych, rdzenia kręgowego i nerwów rdzeniowych. Z pnia mózgu wychodzi dwanaście nerwów czaszkowych: węchowy, wzrokowy, okoruchowy, bloczkowy, trójdzielny, odwodzący, twarzowy, przedsionkowo-ślimakowy, językowo-gardłowy, błędny, dodatkowy i podjęzykowy.
Na podstawie ciągłego gromadzenia przeżyć i doświadczeń tkanka nerwowa człowieka odpowiada za odczuwanie siebie i tożsamości osobistej. Łączy funkcje organizmu, aktywność hormonalną, emocje, umysł i świadomość mentalną z systemem energetycznym siedmiu czakr. Gruczoły dokrewne uwalniają hormony bezpośrednio do krwioobiegu, a ich działanie zapewnia proces rozmnażania, wzrostu, rozwoju, metabolizmu i stabilizacji funkcji życiowych.
Zdrowa tkanka nerwowa umożliwia jasne postrzeganie i prawidłowe zrozumienie, wzmacnia energię życiową i optymizm, rozwija charyzmę i intuicję. Produktem ubocznym tej tkanki jest płyn twardówki, łzy i wydzielina oczu.
Zalecenia dotyczące problemów z pamięcią i zaburzeniami funkcji mózgu znajdziesz w artykule Zaburzenia koncentracji i zapominanie, problemy psychiczne w artykule Lęki i depresja, problemy z zasypianiem w artykule Zasypianie i sen oraz wskazówki dotyczące pielęgnacji oczu w artykule Troska o zdrowe oczy.