Ból pleców i stres psychiczny
Mięśnie zapewniają harmonijną mobilność, koordynację ruchową, krążenie płynów i ochronę narządów ciała. W wyniku stresu psychicznego lub nagromadzonych emocji niepokoju, melancholii i złości dochodzi do napięcia i sztywności mięśni, co jest częstą przyczyną bólów pleców w odcinku lędźwiowym, piersiowym czy szyjnym.
Kości (asthi) są nie tylko narządem ruchu, ale pełnią także funkcję ochronną i wspomagającą najważniejsze narządy, takie jak mózg, serce, płuca itp. Ich inną ważną rolą jest tworzenie czerwonych krwinek w szpiku kostnym. Jakość kości jest również powiązana ze zdrową pracą okrężnicy i tarczycy, która reguluje poziom wapnia we krwi, wpływa na równowagę hormonalną i metabolizm organizmu. Zęby, paznokcie i włosy są produktem ubocznym tworzenia się tkanki kostnej.
Mięśnie (mamsa) zapewniają harmonijny ruch, koordynację tkanek, krążenie płynów i środowisko ochronne dla narządów. Stanowią prawie połowę masy ciała i powstają głównie w wyniku dostarczenia odpowiedniej ilości białka z codziennej diety. W wyniku napięcia psychicznego i stresu lub nagromadzonych emocji strachu, smutku czy złości tkanka mięśniowa staje się napięta i sztywna, co jest częstą przyczyną bólów pleców w odcinku lędźwiowym, piersiowym czy szyjnym. Rozwinięta tkanka mięśniowa wzmacnia stabilność fizyczną i psychiczną, zdrową pewność siebie, wytrzymałość i odwagę. Produktem ubocznym tej tkanki jest skóra, woskowina i kamień nazębny.
Tłuszcz (meda) dodaje ciału energii, jędrności, czucia, delikatności i poczucia bezpieczeństwa. Tkanka tłuszczowa bierze udział w tworzeniu struktur komórkowych i jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania poszczególnych narządów organizmu, odżywiania kości i chrząstki. Zapewnia nawilżenie mięśni, ścięgien, stawów, kości, włosów, oczu, skóry i stolca. Tłuszcz jest również ważny dla termoregulacji organizmu. Produktami ubocznymi tkanki tłuszczowej są więzadła, przyczepy mięśniowe i pot.
Zalecenia dotyczące wyboru właściwej aktywności sportowej z punktu widzenia Ajurwedy znajdziesz w artykule Sport & Ajurweda - uprawiaj bezpieczny sport zgodnie ze swoją konstytucją.