Tradycyjna nazwa tulsi pochodzi z sanskrytu i oznacza „wyjątkowy”. W Indiach to szczególne zioło uważane jest za wcielenie Lakszmi – bogini szczęścia, piękna i obfitości.
W łacinie Ocimum sanctum, po polsku Bazylia azjatycka. Jest to wieloletnia roślina z rodziny jasnotowatych. Na świecie istnieją dwa podstawowe rodzaje świętej bazylii. Jednym z nich jest Krishna tulsi (Ocimum sanctum) o fioletowych liściach, a drugi to Rama tulsi (Ocimum basilicum) o zielonych liściach.
Bogata historia stosowania jednego z najświętszych ziół na świecie
Bazylia azjatycka pierwotnie pochodzi z subkontynentu indyjskiego, gdzie ma swoje niezastąpione miejsce i do dziś pozostaje najświętszym indyjskim ziołem uprawianym od 3000 lat. Historia potwierdza, że była używana jako roślina lecznicza w starożytnej Grecji i Rzymie, a także w krajach arabskich. Jest to zatem jedno z najpopularniejszych i najczęściej używanych ziół Orientu. Według starożytnych pism indyjskich przynosi boską ochronę, podnosi na duchu i rozwija oddanie. Podtrzymuje otwartość serca, jasność umysłu i dobrą pamięć. Hinduskie rodziny uprawią ją w bliskości domu na honorowym miejscu lub na ołtarzu. Według niektórych źródeł gałązki bazylii azjatyckiej znaleziono nawet w egipskich piramidach, a w Grecji kobiety przyniosły pędy tulsi do kościoła w dzień św. Bazylego (Nowy Rok).
Działanie tulsi w Ajurwedzie
W Ajurwedzie tulsi jest bardzo cenioną rośliną ze względu na jej duchowe i zdrowotne działanie. Stosowany od wieków jako lek na kaszel, przeziębienia, zapalenie płuc, astmę i inne choroby układu oddechowego. Łagodzi bóle głowy, obniża gorączkę, napięcie nerwowe i niepokój, wspiera równowagę psychiczną i wzmacnia układ odpornościowy, obniża poziom cukru i cholesterolu we krwi, poprawia trawienie i pracę jelit. Jest dobrym domowym lekarstwem na wszelkiego rodzaju dolegliwości żołądkowo-jelitowe, wspomaga regenerację skóry w przypadku infekcji oraz jest stosowany w leczeniu chorób onkologicznych.
Tulsi z perspektywy współczesnej farmakologii
Badania farmakologiczne potwierdziły jego działanie przeciwdepresyjne, neuroprotekcyjne i przeciwnowotworowe. Uważa się, że dobroczynne działanie tej rośliny może wynikać zasadniczo z jej głównych składników aktywnych, takich jak eugenol, karwakrol, kwas ursolowy i rozmarynowy.
Medycyna ajurwedyjska klasyfikuje tulasi jako lekkie, gorzkie i rozgrzewające zioło równoważące dosze kapha i vata. Roślinę stosuje się świeżą lub suszoną w postaci proszku lub mieszanki ziołowej. Możesz skosztować tulsi w himalajskiej ajurwedyjskiej herbacie Tulsi, która pochodzi z naszej manufaktury spod Himalajów.
Ta nasza skromna produkcja odbywa się zgodnie z tradycyjnym procesem suszenia, przetwarzania i mieszania ziół na słońcu i świeżym powietrzu, tak jak to robią ludzie w tym i innych rejonach himalajskiego podgórza od tysięcy lat. Jak wygląda taka manufaktura, możecie zobaczyć w krótkim wideo z maunufaktury Everest Ayurvedy.