Mało kto zwraca uwagę na swoje oczy i wzrok zanim pojawi się problem. Za sprawą zdrowych nawyków i odpowiedniej pielęgnacji możemy uniknąć wielu problemów, a tym samym zachować nasze oczy zdrowe i silne.
Oczy jako narząd zmysłów
Oczy, jako podstawowy narząd zmysłów, umożliwiają nam przepracować aż 80% informacji o otaczającym nas świecie. Są podstawowym aparatem przetwarzającym impulsy i obrazy, które po przesłaniu do mózgu podlegają późniejszej interpretacji. Dobry wzrok jest niezbędnym zmysłem do poznawania, określania i jakościowego doświadczania otaczającego nas świata, dlatego warto o niego dbać i troszczyć się o jego kondycję.
Oczy jako brama duszy
Od czasów starożytnych oczy były postrzegane jako brama do duszy. Osoba spostrzegawcza, oczami potrafi rozpoznać nastrój, myślenie, ogólny stan psychiczny i fizyczny drugiej osoby. Według starożytnych, indyjskich tekstów oczy są stworzone do widzenia prawdy, a zatem są otwartą bramą, przez którą można zajrzeć w wyższą sferę człowieka. Jest to możliwe przy zachowaniu spokoju i jasności umysłu, przy nieoceniającym obserwowaniu świata. Wtedy, w oczach odbija się głębokie zrozumienie, które pochodzi z bezinteresownej miłości i dobroci duszy. Jeśli rzeczywistość jest postrzegana przez nasz niespokojny umysł, to taka rzeczywistość, nigdy nie będzie prawdziwa i czysta, będzie to połączenie interpretacji naszego umysłu (uprzedzenia i programy) oraz percepcji zmysłowej.
Oczy w Ajurwedzie – wpływ aloczaka-pitta
Ajurweda opisuje i rozpoznaje jasność w oczach człowieka, kontrolowaną przez tzw. aloczaka -pitta, jeden z podtypów doszy pitta (więcej o psychosomatycznej budowie z dominującym elementem ognia i wody w naszym artykule Charakterystyka dosz - PITTA). W szerszym, ajurwedyjskim kontekście, pitta dosza to energia wytwarzająca ciepło w 5 podstawowych miejscach ludzkiego organizmu – żołądku (paczaka-pitta), wątrobie i śledzionie (ranjaka-pitta), szarej tkance mózgowej (sadhaka -pitta), skórze (bhrajaka-pitta) a także w oczach (aloczaka -pitta).
Aloczaka-pitta równoważy temperaturę gałki ocznej, postrzeganie koloru i światła, barwę tęczówki, jest podstawą percepcji optycznej. Wiąże się również z emocjami i aktywnością łez. Rozchwianie jej równowagi może powodować niepożądane zmiany w oczach. Osoby z dominującą budową typu pitta powinny szczególnie uważać, gdyż ta dosza, a tym samym żywioł ognia może odchylać się (narastać) i powodować np. pieczenie oczu, zapalenie spojówki lub tęczówki, jęczmień lub nadwrażliwość wobec światła.
Przyczyny osłabionego wzroku
Najczęstsze przyczyny słabego widzenia, poza odchyleniem aloczaka-pitta, to jednostronne przemęczenie oczu w postaci złych nawyków, takich jak czytanie na brzuchu, niedostateczne oświetlenie, praca przy komputerze czy oglądanie telewizji bez regularnych przerw. Nieprawidłowa postawa ciała związana z pracą siedzącą powoduje sztywność karku, brak dopływu krwi do głowy i nierównomierne obciążenie ocznych mięśni. Na tej podstawie może dojść do rozwoju objawów neurologicznych w postaci ucisku i bólu oczu, które obniżają komfort widzenia, co przejawia się w krótkowzroczności, dalekowzroczności czy nawet zaćmie. Na jakość widzenia wpływa również napięcie psychiczne, stres czy brak snu, które skutkują bólem głowy, zaczerwienieniem lub pieczeniem oczu, zespołem suchego oka, zapaleniem spojówek i ogólnym zmęczeniem.
Zalecana pielęgnacja oczu
Jeśli masz którykolwiek z wyżej wymienionych problemów ze wzrokiem lub zdecydujesz bardziej zadbać o swoje oczy w ramach profilaktyki, to polecamy ajurwedyjską herbatę Alochaka i odżywczy eliksir Nayanaprash w celu optymalizacji funkcji wzrokowych i polepszenia jakości widzenia. Najskuteczniejszą pielęgnacją oczu, jaką możemy zastosować, jest połączenie tych dwóch, ajurwedyjskich preparatów w ramach kuracji Oczy & funkcje widzenia. Ta skuteczna kombinacja ziół odświeża funkcje wzrokowo-poznawcze, regeneruje nerw wzrokowy i siatkówkę, wspiera aktywność układu nerwowego i ogólny stan zdrowia psychicznego.
Jeśli jesteś w przeważającej mierze typem pitta (sprawdź to! wypełnij Ajurwedyjski test dosz online), herbata Pitta może również pomóc przy zwiększonej doszy pitta, będzie wsparciem ogólnego uspokojenia i ochłodzenia organizmu. Również, nie zapomnij uspokoić oczu odpowiednią postawą i regularnymi przerwami podczas pracy przy komputerze – w tym celu rozciągnij się, przymknij oczy, poćwicz przez chwilę.
Przyjmowanie ajurwedyjskich preparatów dedykowanych zdrowemu widzeniu
Herbatę Alochaka wypij 2-3 razy dziennie filiżankę (najlepiej z łyżeczką eliksiru Nayanaprash). Zawsze gotuj mieszankę ziołową przez 3-5 minut, aby uzyskać mocniejszy efekt. Herbatę można zaparzyć w większych ilościach i przechowywać w termosie, aby była ciepła.
Eliksir Nayanaprash zażywa się bezpośrednio na łyżeczce 2-3 razy dziennie i popija łykiem letniego mleka, mleka roślinnego, wody lub herbaty ziołowej. Możemy również przygotować z niego napój, mieszając 1 łyżeczkę w 250 ml letniego mleka lub wody.
Zalecamy przyjmowanie zarówno eliksiru, jak i herbaty na pusty żołądek przed posiłkami przez co najmniej miesiąc (w oparciu o 1 opakowanie herbaty i 2 opakowania eliksiru) w celu uzyskania głębszej regeneracji funkcji wzrokowych.
Dzień dobry, piję ALOCHAKĘ, codziennie pracuję przy komputerach (zarazem przeszedłem operację). Herbatę odkryłem przypadkiem w sklepie przy głównej ulicy w Ostrawie i od tamtej pory regularnie kupuję i używam ją ku swojemu zadowoleniu - Emil D.
Witam, uwielbiamy używać ajurwedyjskich herbat w domu. Sprawdzone PITTA, ALOCHAKA, VARUNA i HIMALAJSKA ŚWIEŻOŚĆ są doskonałe i naprawdę skuteczne. Jesteśmy bardzo wdzięczni wszystkim zaangażowanym w produkcję i import tych cudów uzdrawiania - Silvia Petríková, Trenčín
Mogę polecić Wasze produkty. Mam doświadczenie z różnymi rodzajami herbat, używałam też dwóch eliksirów, w tym na oczy. Obecnie biorę jeden na odporność i wciąż czeka na mnie eliksir do włosów. Te dwa wygrałam w waszym quizie :) Gorące napoje też są doskonałe. Nadal będę kupować wasze produkty. Życzę wielu sukcesów :) - Katarína, Prešov