Trzecią częścią serii kończymy nasze wiosenne ajurwedyjskie oczyszczanie – po marcowym przeczyszczeniu limfy i wątroby oraz kwietniowym oczyszczeniu jelit z alergenów, mamy dla ciebie końcową wskazówkę dotyczącą oczyszczenia, które przyniesie korzyści twojej skórze.
Po miesiącach wiosennej detoksykacji, nadchodzi ocieplenie, a wraz z nim miesiące, które według Ajurwedy są idealne do rewitalizacji organizmu. Za sprawą konkretnej kuracji rewitalizującej, oczyszczony ustrój ma zwiększone możliwość wzmocnić się i odzyskać swoje przyrodzone funkcje. Taka terapia w Ajurwedzie nazywana jest rasayaną. Ta odmładzająca kuracja ma na celu odżywienie tkanek organizmu, które dzięki prawidłowo funkcjonującej przemianie materii, stale regenerują się i wzmacniają produkcję odżasu – istoty układu odpornościowego.
Na maj przygotowaliśmy dwie kuracje, z których możecie wybierać. Obie kuracje działają jako odśrodkowe specyfiki do pielęgnacji skóry, dlatego stosuje się je wewnętrznie. Jednocześnie oczyszczają i rewitalizują tkankę skórną.
Zioła ajurwedyjskie zawarte w naszych miksturach oczyszczają krew, a tym samym skórę; według prostej ajurwedyjskiej zasady – jakość i czystość krwi przekłada się na jakość i czystość skóry. Zaburzenia tkanki skórnej, takie jak trądzik, egzema, wysypki, afty, opryszczka, grzybice i tym podobne, są zatem związane z obecnością substancji toksycznych we krwi. Dostają się tam z kluczowych organów naszego metabolizmu, zwłaszcza z wątroby i okrężnicy.
Aby ajurwedyjska skórna kuracja zadziałała, stosuj jedną z zalecanych kuracji przez 3 – 4 tygodnie, przestrzegaj przy tym prostych podstawowych zasad opisanych poniżej.
Ajurwedyjska detoksykacyjna kuracja
- czas trwania: 3 – 4 tygodnie
- stosowanie: 2 – 3 razy dziennie
- kiedy: rano na czczo, w ciągu dnia 1 godzinę przed (lub po) posiłku i wieczorem przed snem
Wybierz jedną z dwóch możliwości w zależności od własnego stanu zdrowia i potrzeb:
Częścią tej kuracji jest herbata Gauri, która usuwa toksyny z krwiobiegu. Dzięki zawartości kurkumy i innych ziół ajurwedyjskich o podobnym działaniu wykazuje silne działanie przeciwzapalne oraz zmniejsza np. obecność drożdży w narządach organizmu. Znakomicie sprawdza się również przy grzybicach i pleśniawkach. Zawartość białego drzewa sandałowego ma bezpośredni wpływ zarówno na czystość krwi, jak i dobrą kondycję skóry oraz ogólne odprężenie ciała i umysłu. Kolejne z zawartych tu ziół, cynamon – utrzymuje prawidłowy poziom cukru we krwi. Ta herbata łagodzi również hemoroidy.
W skład kuracji wchodzą dwa eliksiry – odżywczy Raktaprash do regeneracji wątroby i odbudowy zdrowej tkanki krwi oraz oczyszczający Svedaprash, który odpowiada za odżywienie i czystość skóry. Przez pierwsze 10 – 14 dni kuracji zażywaj eliksir Raktaprash i herbatę Gauri, a następnie dołącz do zestawu eliksir Svedaprash. Eliksiry popijaj ajurwedyjską herbatą lub ciepłą wodą.
Alternatywą dla poprzedniej kuracji jest połączenie herbaty Nimba z eliksirem Svedaprash. Herbata Nimba głęboko oczyszcza krew, a jej stosowanie korzystnie wpływa nie tylko na ukrwienie i dobrą kondycję skóry, ale dodatkowo podnosi jej czystość i blask. To także jedna z naszych najlepszych kobiecych herbat – reguluje cykl menstruacyjny, pomaga przy upławach, cystach i początkowych stadiach problemów onkologicznych. Eliksir Svedaprash jest silnym przeciwutleniaczem zapewniającym witalność tkanki skórnej, działa zapobiegawczo przeciw tworzeniu się zmarszczek i plam. Zawarte zioła (w tym ajurwedyjska manjishta), silnie oczyszczają i regenerują cerę oraz łagodzą atopowe zapalenie skóry, swędzenie, łuszczycę, egzemę, pokrzywkę i wysypki.
Przy obu kuracjach zalecamy nakładanie na skórę czystego oleju sezamowego.
Dzień dobry, kupiłam herbatę Nimba, pierwotnie na trądzik, po około dwóch miesiącach picia tej mikstury „kaszka manna” całkowicie zniknęła z mojej twarzy, dodatkowo ustąpiły też bóle menstruacyjne. Jestem bardzo zadowolona z tej herbaty. Dziękuję, pozdrawiam - Aniela K.
Stosowanie i przygotowywanie ajurwedyjskich kuracji zdrowotnych
Herbatę ziołową zawsze pogotuj na małym ogniu przez 3 – 5 minut, jest to o wiele skuteczniejsze niż zwykłe zaparzenie mieszanki ziołowej. Jedna łyżeczka mieszanki przeznaczona jest na 250 ml wody (jedna filiżanka). Herbatę możesz zrobić w większej ilości, aby wystarczyła na cały dzień. Zioła zawsze pij ciepłe (możesz przechowywać w termosie).
Ziołowy eliksir wystarczy nabrać na łyżeczkę i zjeść. Aplikuj 1. łyżeczkę 2 – 3 razy dziennie łącząc to z ajurwedyjską herbatą. Eliksir dobrze jest zapić, dzięki czemu lepiej się wchłania. Możesz również pić go z ciepłą wodą lub mlekiem roślinnym. W przeciwieństwie do zabiegów rewitalizujących i regenerujących, mleka zwierzęcego nie polecamy.
Zalecany reżim podczas kuracji oczyszczającej
Proces oczyszczania organizmu dobrze jest wspomagać ruchem, który sam w sobie ma naturalne działanie odtruwające. Przyczynia się do przyspieszenia metabolizmu, co sprawia, że jelita są bardziej skore do opróżnienia. Wspomaga pocenie się i wydalanie szkodliwych substancji z organizmu oraz dotlenia wszystkie komórki, które dzięki temu są lepiej zaopatrywane w potrzebne składniki odżywcze, w tym w pranę – jedną z trzech energii życiowych (pozostałe dwie to tedżas i odżas), która utrzymuje funkcje życiowe organizmu, takie jak: oddychanie, funkcje sercowo-naczyniowe, aktywność mózgu.
W przypadku oczyszczania najważniejszą porą dnia jest poranek. Oto 3 podstawowe kroki, które należy wykonać po przebudzeniu:
- wypróżnij się i weź prysznic (organizm przez noc wydala produkty przemiany materii),
-
wypij szklankę ciepłej wody z cytryną i wykonaj 5 minut ćwiczeń oddechowych, które zapewnią umysłowi spokój i pozytywną energię: oddychaj bardzo powoli i cicho, tak delikatnie, że gdyby ktoś podsunął ci cienką nitkę pod nos, to nie poruszyłaby się. Robiąc wydech, staraj się wydychać wolniej niż wdychałeś,
- wypij filiżankę oczyszczającej ajurwedyjskiej herbaty wraz z łyżeczką ziołowego eliksiru, następnie odczekaj co najmniej 30 minut ze śniadaniem, zanim preparaty ziołowe zostaną dobrze wchłonięte.
Jednocześnie zalecamy lekkie bieganie lub szybki marsz co najmniej 3 razy w tygodniu i zasypianie przed północą!
Dieta podczas oczyszczania
Podczas kuracji odtruwającej należy unikać mięsa i nabiału. Jeśli jesteś do nich przyzwyczajony, to postaraj się znacznie zmniejszyć ich zużycie – już samo to będzie ulgą dla organizmu. Spróbuj także ograniczyć spożycie czekolady, ciastek i słodyczy z białym cukrem. Wymień te przysmaki na świeże lub suszone owoce bez konserwantów, niesolone orzechy i świeże warzywa. Zapewnij sobie również wystarczający zapas czystej wody, wystrzegaj się alkoholu, kawy, stymulantów i słodkiej lemoniady.
Oczyszczanie może nieść ze sobą przejściowe uczucie dyskomfortu, które wiąże się z wydalaniem toksyn z naszego organizmu. Jeśli jednak wytrwasz, kuracja oczyszczająca połączona z ćwiczeniami i lekką, świeżą dietą doda Ci energii i wzmocni zdrowie.
Dziękujemy za śledzenie naszej wiosennej serii prozdrowotnych porządków. Na lato przygotowujemy ajurwedyjskie zalecenia dotyczące odmładzania i rewitalizacji ciała, tzw. porady „Rasayana”. Śledź nas i powodzenia!