Oczyszczanie organizmu – zgodnie z naukami Ajurwedy jest formą troski o ustrój i dlatego może być wykonywane w różnym stopniu o jakiejkolwiek porze roku. Jednak ze względu na naturalne ułożenie pór roku, które skutkują wzrostem specyficznych bioenergii (dosza), oczyszczanie jest najbardziej potrzebne pod koniec zimy i wiosną.
Okres ten wyznacza kapha, dosza utworzona z żywiołu wody i ziemi. Powoduje wiosenne złe samopoczucie, blokowanie i stagnację produktów przemiany materii (ama), które organizm gromadził w okresach mniejszego wysiłku i większego zapotrzebowania na pokarm. Można temu zapobiec poprzez ukierunkowane oczyszczanie organizmu, dlatego prezentujemy naszą małą serię artykułów, które Wam doradzą od powiednią ajurwedyjską kurację na konkretny wiosenny miesiąc.
Aby oczyszczenie zadziałało, stosuj jedną z zalecanych kuracji przez 3 tygodnie, przestrzegając prostych podstawowych zasad opisanych poniżej. W 4. tygodniu zrób sobie przerwę, a przez następny miesiąc możesz kontynuować z wybraną kuracją, którą opiszemy Ci w ramach tej serii detoksykacji.
Ajurwedyjska detoksykacyjna kuracja
- czas trwania: 3 tygodnie
- stosowanie: 2-3 razy dziennie
- kiedy: rano na czczo i wieczorem co najmniej godzinę po jedzeniu
Wybierz jedną z dwóch możliwości w zależności od własnego stanu zdrowia i potrzeb:
Limfa jest częścią pierwszej ludzkiej tkanki zwanej rasą. Ta podstawowa tkanka w postaci bezbarwnego płynu, który powstaje w wyniku codziennej diety, jest odpowiedzialna za odżywianie innych tkanek, obejmuje również białe krwinki i surowicę krwi. Układ limfatyczny usuwa z organizmu szkodliwe substancje, które gromadzą się w węzłach chłonnych i dba o mechanizmy obronne ciała.
Jakość i czysta tkanka plazmowa (rasa dhatu) jest podstawowym punktem wyjścia dla ogólnego stanu zdrowia organizmu. Jego działanie i jakość wspomaga ajurwedyjska kuracja detoksykacyjna układu limfatycznego, w skład której wchodzi ajurwedyjska ziołowa herbata Nagara oraz odżywczy ziołowy eliksir Rasaprash.
Krew, jako druga tkanka ludzkiego ciała, odżywiona przez rasę, rozprowadza składniki odżywcze w całym organizmie i odżywia mięśnie, tłuszcz, kości i stawy, układ nerwowy i układ rozrodczy. Jest nośnikiem niezbędnych pierwiastków i substancji, ale także toksyn, które są spowodowane niedostatecznym przetwarzaniem pokarmu w jelitach oraz antygenów (substancji, które organizm ocenia jako obce i wytwarza przeciwko nim przeciwciała).
W wątrobie zachodzi filtracja krwi i aby wątroba mogła dostatecznie spełniać swoją funkcję, konieczne jest jej coroczne oczyszczanie. W tym celu stosuje się ajurwedyjską kurację detoksykacyjną wątroby i krwi. W jej skład wchodzi ajurwedyjska herbata ziołowa Kalamegha oraz odżywczy ziołowy eliksir Raktaprash.
Przygotowanie i stosowanie ajurwedyjskich zabiegów detoksykacyjnych
Herbatę ziołową zawsze pogotuj na małym ogniu przez 3 – 5 minut, jest to o wiele skuteczniejsze niż zwykłe zaparzenie mieszanki ziołowej. Jedna łyżeczka mieszanki przeznaczona jest na 250 ml wody (jedna filiżanka). Herbatę możesz zrobić w większej ilości, aby wystarczyła na cały dzień. Zioła zawsze pij ciepłe (możesz przechowywać w termosie).
Ziołowy eliksir wystarczy nabrać na łyżeczkę i zjeść. Aplikuj 1 łyżeczkę 2 – 3 razy dziennie łącząc to z ajurwedyjską herbatą. Eliksir dobrze jest zapić, dzięki czemu lepiej się wchłania. Możesz również pić go z ciepłą wodą lub mlekiem roślinnym. W przeciwieństwie do zabiegów rewitalizujących i regenerujących, mleka zwierzęcego nie polecamy.
Zalecany reżim podczas kuracji oczyszczającej
Proces oczyszczania organizmu dobrze jest wspomagać ruchem, który sam w sobie ma naturalne działanie odtruwające. Wspomaga pocenie się i wydalanie szkodliwych substancji z organizmu oraz dotlenia wszystkie komórki, które dzięki temu są lepiej zaopatrywane w potrzebne składniki odżywcze, w tym w pranę – jedną z trzech energii życiowych (pozostałe dwie to tedżas i odżas), która utrzymuje funkcje życiowe organizmu, takie jak: oddychanie, funkcje sercowo-naczyniowe, aktywność mózgu.
W przypadku oczyszczania najważniejszą porą dnia jest poranek. Oto 3 podstawowe kroki, które należy wykonać po przebudzeniu:
- wypróżnij się i weź prysznic (organizm przez noc wydala produkty przemiany materii),
- wypij szklankę ciepłej wody z cytryną i wykonaj 5 minut ćwiczeń oddechowych, które zapewnią umysłowi spokój i pozytywną energię: oddychaj bardzo powoli i cicho, tak delikatnie, że gdyby ktoś podsunął Ci cienką nitkę pod nos, to nie poruszyłaby się. Robiąc wydech, staraj się wydychać wolniej niż wdychałeś,
- wypij filiżankę oczyszczającej ajurwedyjskiej herbaty wraz z łyżeczką ziołowego eliksiru. Następnie odczekaj co najmniej 30 minut ze śniadaniem, aby preparaty ziołowe zostały dobrze wchłonięte,
Jednocześnie zalecamy lekkie bieganie lub szybki marsz co najmniej 3 razy w tygodniu i zasypianie przed północą!
Dieta oczyszczająca
Podczas kuracji odtruwającej należy unikać mięsa i nabiału. Jeśli jesteś do nich przyzwyczajony, to postaraj się znacznie zmniejszyć ich zużycie – już samo to będzie ulgą dla organizmu. Spróbuj także ograniczyć spożycie czekolady, ciastek i słodyczy z białym cukrem. Wymień te przysmaki na świeże lub suszone owoce bez konserwantów, niesolone orzechy i świeże warzywa. Zapewnij sobie również wystarczający zapas czystej wody, wystrzegaj się alkoholu i kawy. Wzbogać swój reżim picia o warzywne lub owocowe soki.
Oczyszczanie może nieść ze sobą przejściowe uczucie dyskomfortu, które wiąże się z wydalaniem toksyn z naszego organizmu. Jeśli jednak wytrwasz, kuracja oczyszczająca połączona z ćwiczeniami i lekką, świeżą dietą doda Ci energii i wzmocni zdrowie.