Kahwa to napój, który jest w stanie jednym łykiem przenieść do Kaszmiru, starożytnej doliny będącej centrum handlu przyprawami. Filiżanka popularnej Kaszmirskiej Kahwy orzeźwia jak żadna inna, a jej aromat przywołuje na myśl kwitnące ogrody i jeziora cesarskich pałaców zbudowanych w starożytnych czasach u podnóża Himalajów.
Orient w filiżance – co zawiera kaszmirska herbata?
Kaszmirska Kahwa przygotowywana jest z liści zielonej herbaty pochodzących z sąsiedniego regionu Kangra, znanego z tego, że w przeszłości zieloną herbatę eksportowano stamtąd nie tylko do Kaszmiru, ale także całej Azji Środkowej. Liście zielonej herbaty parzone są z szafranem, cynamonem, kardamonem, goździkami i kaszmirskimi różami. Zwykle podaje się ją z cukrem i przyozdobionym pokruszonymi prażonymi migdałami. Najbardziej znana jest klasyczna Kahwa, ale istnieje również odmiana Peshawari Kahwa, która przygotowywana jest z herbaty jaśminowej, zielonego kardamonu. Zazwyczaj podaje się ją w chaikhanach lub herbaciarniach na targach.
Każda kaszmirska rodzina ma także swój własny, unikalny przepis na Kahwę, dzięki czemu jest to napój bardzo uniwersalny. Niektóre rodziny dodają do Kahwy również pistacje, morele, orzeszki piniowe i suszone wiśnie, podczas gdy inne skłaniają się ku cieplejszej recepturze z orzechami włoskimi, daktylami i orzechami nerkowca. Kahwa jest częścią kultury Kaszmiru od wieków i często jest podawana jako napój powitalny gości w domach lub na różnych uroczystych spotkaniach. Stał się symbolem gościnności i ciepła, który odzwierciedla wartości kulturowe miejscowej ludności.
Jak powstała kaszmirska Kahwa?
Choć nigdzie nie jest odnotowane jej pochodzenie, to ten korzenny, aromatyczny napój najprawdopodobniej dotarł do Kaszmiru słynnym Jedwabnym Szlakiem, który przebiegał przez Kaszmir. Kaszmir stał się wielkim ośrodkiem handlu przyprawami, które następnie zostały przetransportowane do innych części Azji.
Kaszmirczycy tradycyjnie nazywają Kahwę „herbatą Mogołów”, co oznacza, że podawano ją także na dworach cesarzy Mogołów, którzy w regionie pomiędzy XVI a XVIII wiekiem budowali piękne zespoły pałacowe z rozległymi ogrodami.
Dziś herbatą kaszmirską można delektować się pływając po jeziorze, popijając ją na tradycyjnych kolorowych łódkach lub na tarasach hoteli nad jeziorem, z widokiem na szczyty pobliskiego pasma Himalajów.
Co oznacza słowo „Kahwa”?
Słowo Kahwa, pisane również jako Kehwa lub Kahwah, pierwotnie pochodzi od arabskiego słowa „qahwah”, dosłownie „pachnący napój”, które odnosi się do kawy ze względu na jej podobne działanie pobudzające. Historycznie rzecz biorąc, Kahwa jest popularnym napojem w Kaszmirze, Azji Środkowej i na całym Bliskim Wschodzie.
Działanie kaszmirskiej herbaty
Do przygotowania herbaty wykorzystuje się mieszankę tradycyjnych, kaszmirskich przypraw, która ma działanie zdrowotne. Na przykład szafran jest stosowany w herbacie, która ma działanie przeciwutleniające. Podobnie kardamon wspomaga trawienie i łagodzi nudności. Herbata kaszmirska jest także doskonałym lekarstwem w chwilach stresu, gdyż rozluźnia układ nerwowy i poprawia nastrój. Tym samym Kahwa jest nie tylko pysznym napojem, ale w kaszmirskiej medycynie ludowej uznawana jest także za lekarstwo na różne dolegliwości.
-
Zielona herbata Kangra: odświeża umysł, wspomaga koncentrację i ogólną czujność
-
Kardamon: wspomaga dobre trawienie
-
Cynamon cejloński: działa jako przeciwutleniacz i odświeża ciało i umysł
-
Dzika róża: zmniejsza ciepło doszy pitta i przyczynia się do równowagi psychicznej
-
Goździk: wspomaga krążenie krwi i zdrowie układu sercowo-naczyniowego
-
Migdał zwyczajny: pomaga chronić komórki przed stresem oksydacyjnym
-
Nasiona szafranu: przyczyniają się do relaksu i dobrego samopoczucia
Zaparz kaszmirską Kahwę!
Jeśli lubicie szukać ciekawych napojów z nutą orientalnych aromatów i przypraw, Kaszmirska Kahwa jest tą właściwą, gdyż bogata różnorodność jej smaków przypomina także o równie sowitym dziedzictwie kulturowym regionu, w którym zderzyły się narody świata. Tradycyjnie Kahwę przygotowuje się w miedzianym czajniku zwanym samowarem. Samowar składa się z centralnego pojemnika, w którym umieszczane są rozżarzone węgle. Wokół niego znajduje się przestrzeń, w której woda jest doprowadzana do wrzenia. Na samowarze stoi mały czajnik, w którym gotuje się liście herbaty z innymi składnikami. Następnie do kubka wlewa się odrobinę skoncentrowanego napoju i uzupełnia gorącą wodą z samowara. Jednak Kahwę można przygotować również w zwykłych garnkach i czajnikach, ponieważ współczesne życie miejskie nie zawsze pozwala na użycie skomplikowanych samowarów. W tym celu proponujemy Wam kaszmirską pyszną herbatę w praktycznych saszetkach, abyście mogli cieszyć się tym pachnącym, orientalnym napojem gdziekolwiek się znajdziecie.
Nasze zalecenia dotyczące stosowania saszetkowej herbaty: Royal Kashmiri Kahwa
- Przygotowanie na sposób brytyjski: 1 torebkę herbaty zalać wrzącą wodą (250 ml) i pozostawić do zaparzenia na 3-5 minut. Dodać cukier trzcinowy, syrop lub miód do smaku.
- Przygotowanie po indyjsku: Zagotować 250 ml wody. Zmniejszyć ogień do małego, dodać 1-2 torebki herbaty i pozostawić na 3-5 minut. Po krótkim odstaniu dodać cukier trzcinowy, syrop lub miód do smaku.