Guduchi, ajurwedyjskie zioło, w łacinie znane jako Tinospora cordifolia. Liście kształtem przypominają serca. Rośnie w tropikalnych regionach Indii, Nepalu, Myanmaru, Birmy i Sri Lanki. Z punktu widzenia Ajurwedy zioło to uważane jest za jedną z trzech najświętszych roślin skrywających tzw. „amrit” lub „nektar nieśmiertelności”.
Święte pochodzenie guduchi
Święte pochodzenie guduchi jest opisane w indyjskim eposie Ramajana. Rama modlił się, aby jego armia małp została wskrzeszona po wojnie z niszczycielskim demonem Ravaną. Jego modlitwa została wysłuchana, a bóg Indra skropił martwe ciała niebiańskim nektarem a one ponownie ożyły. Z kropli nektaru, które spadły na ziemi wykiełkowały nasiona drzewa guduchi.
Tinospora cordifolia to krzew, a raczej pnący korzeń wpleciony w gałęzie drzew. Ma zdolność życia bez bezpośredniego pożywienia otrzymywanego z gleby, dlatego jest uważana za roślinę sattiviczną, która jest zdolna do przyjmowania dużej ilości energii pranicznej.
Badania nad działaniem guduchi dzisiaj i według z tradycji
Dziś guduchi cieszy się ogromnym zainteresowaniem i trwają szeroko zakrojone badania naukowe, skupiające się na wyjątkowych właściwościach tej rośliny. Szczególnie zauważalny jest wpływ: antybakteryjny, adaptogenno-antystresowy, antyoksydacyjny, przeciwnowotworowy i przeciwzapalny, co potwierdzają liczne badania, ponadto wiele po badań wykazało znaczne obniżenia poziomu glukozy we krwi w leczeniu cukrzycy.
Według tradycyjnej wiedzy Guduchi ma już bardzo szerokie spektrum działania. Dodaje energii i witalności, wzmacnia system odpornościowy organizmu, jest stosowany w chorobach infekcyjnych i epidemiach, rozkłada toksyny, regeneruje pracę wątroby, jest stosowany przy żółtaczce, zaburzeniach jelitowych, nudnościach, wymiotach, biegunkach i czerwonce. Zmniejsza nadkwasotę żołądka i poprawia apetyt, wspomaga leczenie chorób skóry, usuwa kwas moczowy, leczy układ stawowy i łagodzi reumatyzm, zioło to jest stosowane w diecie cukrzycowej oraz wspomaga regenerację organizm podczas chemioterapii onkologicznej.
Z punktu widzenia ajurwedyjskiej koncepcji sześciu smaków, guduchi zawiera w sumie trzy smaki z sześciu. Ma gorzki, ostry i cierpki smak, dlatego jest często używany do usuwania nadmiaru doszy pitta. Niemniej jednak, sumując wszystkie właściwości, guduchi ma zdolność harmonizowania trzech dosz (vata, pitta i kapha) i odżywiania wszystkich siedmiu tkanek (dhatus), co czyni z tej rośliny bardzo silny naturalny tonik rewitalizujący lub rasajanę (odmładzającym).
W ramach naszej produkcji herbaty guduchi przetwarzamy poprzez staranne ręczne czyszczenie, a następnie mieszanie z innymi ziołami, które synergicznie uzupełniają jej leczniczy potencjał. Guduchi oferujemy jako himalajską herbatę ajurwedyjską.