Sekret zdrowia fizycznego i dobrej kondycji psychicznej tkwi w znajomości własnej ajurwedyjskiej konstytucji dosz i dbaniu o utrzymanie równowagi w ramach ajurwedyjskiego, codziennego cyklu.
Co to jest dosza?
Każda osoba ma oryginalny zestaw trzech zasad życiowych, które wywodzą się z pięciu podstawowych elementów składających się na naturę człowieka. Pierwsza z nich to połączenie powietrza i eteru – dosza VATA, druga to połączenie ognia i wody – dosza PITTA, a trzecia to połączenie wody i ziemi – dosza KAPHA. Pięć żywiołów zebranych w trzy podstawowe siły życiowe tworzy nasze ciało fizyczne (kapha), dba o przemianę pożywienia i doznań w energię (pitta), daje przestrzeń wszystkim życiowym funkcjom (vata).
Odkrycie, która z dosz jest w nas bardziej dominująca i kształtuje nas takimi, jakimi jesteśmy, w tym nasze cechy charakteru i skłonności zdrowotne, jest dla nas dobrą wskazówką, jak zachować równowagę poszczególnych sił – proporcji nam wrodzonych. Proporcje te są oczywiście inne dla każdej osoby. To, co jest dobre dla nas, może nie być dobre dla innych. Dlatego należy zawsze słuchać siebie i wybierać wszystko zgodnie z indywidualnym typem konstytucji.
Wypełnij test dosz i poznaj własną konstytucję!
AJURWEDYJSKI, DZIENNY CYKL według poszczególnych dosz
Nie tylko indywidualna konstytucja determinuje cechy każdego z nas, nawet różne pory dnia są przyporządkowane poszczególnym doszom: vata, pitta lub kapha. Wpływa to na naszą równowagę, na to jak się czujemy i jak dobrze wykonujemy nasze codzienne czynności. Starajmy się wpisywać swoje działania we właściwą fazę dnia, zyskamy w ten sposób więcej energii i poprawimy ogólną jakość swojego życia:
I cykl VATA (2:00 - 6:00)
Najlepszy czas na cichą medytację i jogę. Pobudka przed wschodem słońca, wraz z następującymi po niej ćwiczeniami oddechowymi, dodaje wewnętrznej siły i energii na cały dzień.
I cykl KAPHA (6:00 - 10:00)
Po przebudzeniu wypij szklankę ciepłej wody, wypróżnij się i weź prysznic. Drugi najlepszy czas na medytację, jogę, ćwiczenia i bieganie. Śniadanie zgodne z konstytucją. Jeśli o tej porze jeszcze śpimy, trudniej będzie nam wstać i będziemy mieć mniej energii.
I cykl PITTA (10:00 - 14:00)
Poranna aktywność w pracy. Lunch w godzinach 12-14 w formie smacznego, sycącego posiłku zgodnie z konstytucją. Najlepszy czas na trawienie i przemianę materii, ponieważ aktywna jest pitta, która kontroluje ogień trawienny. Idealny czas na 15 minut relaksu.
II cykl VATA (14:00 - 18:00)
Popołudniowa aktywność zawodowa. Lekka popołudniowa przekąska lub kolacja zgodnie z konstytucją.
II cykl KAPHA. (18:00 - 22:00)
Najlepszy czas na relaks, sport i hobby. Aby zachować dobrą równowagę fizyczną i psychiczną, zawsze dobrze jest rozpocząć i zakończyć dzień ćwiczeniami oddechowymi i medytacją.
II cykl PITTA. (22:00 - 2:00)
W tym czasie przychodzi najgłębszy i najbardziej orzeźwiający sen. Jeśli nie śpimy, przychodzi ochota na wieczorny posiłek. Długie nocne czuwanie zaburza proces regeneracji, a poranek jest wtedy senny. Dla pełnego wypoczynku Ajurweda zaleca spanie na prawym boku.