Centella asiatica (w języku polskim Wąkrota zwyczajna) lub Brahmi czy też Gotu kola ale także Bacopa monnieri (Bakopa drobnolistna), są w zasadzie jednym i tym samym ziołem, klasyfikuje się je jako podgatunki.
Obie są roślinami bagiennymi, których działanie jest prawie identyczne. Różne użycie nazw może być mylące. W południowych i wschodnich Indiach Bacopa monnieri jest określana jako Brahmi, w północnych i zachodnich Indiach to Centella asiatica, która również znana jest pod brytyjską nazwą Gotu kola. Niewielkie różnice można znaleźć w środowisku, w którym rosną pojedyncze rośliny. Centella asiatica rośnie na Madagaskarze, w Indiach, Indonezji i Chinach; podczas gdy Bacopa monnieri rośnie w podobnych miejscach, ale także w Afryce, Australii i Ameryce. Sprawę komplikuje i to, że każde z tych ziół ma dwie dodakowo łacińskie nazwy, Centella asiatica jest synonimem Hydrocotyle asiatica, a Bacopa monnieri jest synonimem Herpestes monniera.
Badania naukowe
Zarówno rośliny Centella asiatica, jak i Bacopa monnieri są pod ścisłą kontrolą wielu nowoczesnych badań naukowych ze względu na podobne doskonałe efekty zdrowotne. Według badań ekspertów, obie rośliny wykazały pozytywny wpływ na ośrodkowy układ nerwowy, poprawę funkcji poznawczych, zwiększenie pamięci, złagodzenie stresu i pozytywny wpływ na leczenie choroby Alzheimera. W Zachodnim świecie obie rośliny są popularnym tonikiem mózgowym i orzeźwieniem umysłowym, szczególnie wśród studentów i osób cierpiących na ciężkie zaburzenia mózgu, takie jak wspomniana choroba Alzheimera, Parkinsona lub padaczka.
Centella asiatica i Bacopa monnieri mają zdolność otwierania i oczyszczania umysłu, zwiększania czujności intelektualnej, jasnego myślenia, podtrzymywania koncentracji i regeneracji komórek mózgowych. Ponadto, działają jako silny antyoksydant, aby odmłodzić i wzmocnić wszystkie tkanki, poprawić krążenie krwi i poszerzyć naczynia krwionośne, zwiększyć ogólną odporność układu nerwowego i działać jako środek uspokajający w pobudzeniu, stresie, depresji i napięciu nerwowym.
Z ajurwedyjskiego punktu widzenia
Z punktu widzenia Ayurvedy rośliny te mają zdolność uspokajania wszystkich dosza vata, pitta i kapha. Centella asiatica i Bacopa monnieri są uważane za wysoce sattwiczne zioła. Żywność Sattvic równomiernie odżywia ciało i duszę, przynosząc lekkość, zdrowie i spokój. Ponadto, są one używane do wspierania medytacji w celu zwiększenia uważności i lekkości umysłu. W tradycyjnej medycynie ajurwedyjskiej roślina Brahmi ma zdolność wspierania funkcji czakry korony, energetycznego centrum na czubku głowy oraz harmonizowania aktywności prawej i lewej półkuli mózgu. Ajurweda akcentuje również ścisłe powiązanie między sercem a umysłem, stąd obie formy Brahmi są również znane jako silny tonik serca.
Wypróbujcie naszą ajurwedyjską mieszankę BRAHMI i GOTU KOLA lub miesięczną kurację Pamięć & koncentracja.