Po mroźnych, zimowych miesiącach nadchodzi okres wiosennego przebudzenia, który według Ajurwedy jest idealnym okresem na całościową detoksykację organizmu. Wątroba to kluczowy organ przy wiosennej detoksykacji organizmu i dlatego zasługuje na naszą uwagę. Rozpocznij wiosenne oczyszczanie wątroby!
Zimą organizm ludzki jest z natury mniej aktywny i potrzebuje więcej pokarmu. Powoduje to większe nagromadzenie ama, substancji odpadowych, które są w niewystarczającym stopniu wydalane i osadzają się w przewodzie pokarmowym, wątrobie, a tym samym dostają się również do krwi, co wpływa na zdrowie skóry i innych narządów. Detoksykacja wątroby w tym okresie jest zatem naturalnym procesem, który uwalnia nasz organizm od ociężałości, ospałości i zmęczenia spowodowanego zanieczyszczeniem organizmu, a także charakterem pory roku, którą wciąż kontroluje dosza kapha stworzona z połączenia z żywiołów ziemi i wody.
Ajurwedyjskie znaczenie wątroby
Sanskryckie słowo oznaczające wątrobę to jakrt, gdzie „ja” oznacza krążenie, a „krt” oznacza aktywność lub działanie. Wątroba jest podstawowym i największym, filtrującym organem naszego organizmu – może oczyścić i przefiltrować około 1,5 litra krwi na minutę. Wydala z organizmu żółć a także toksyny, w tym metale ciężkie i bakterie. Zapewnia procesy metaboliczne, takie jak trawienie tłuszczów, tworzenie białek, enzymów i cholesterolu.
W ajurwedyjskiej terminologii, wątroba jest organem kontrolującym doszę pitta złożoną z wody i ognia (agni). Wzrost doszy pitta w organizmie (zwłaszcza u osób z przewagą tej cechy), może powodować problemy z wątrobą, takie jak zapalenie wątroby, anemia, zespół chronicznego zmęczenia, mononukleoza, zaczerwienienie oczu i skóry, trądzik, ból głowy, alergie, ale także złość i zazdrość. Z kolei podwyższona dosza kapha może powodować wysoki poziom cholesterolu w wątrobie, otyłość lub biegunkę z tłuszczem w stolcu (steatorrhoea). Wynika z tego, że oprócz oczyszczenia wątroby konieczne jest utrzymanie naturalnej równowagi konstytucji dosz.
Sprawdź swoją kondycję fizyczną i psychiczną za pomocą prostego testu dosz i postępuj zgodnie z zaleceniami, aby zachować zdrowie i równowagę!
Wątroba jako siedlisko emocji
Wątroba jest ważnym ogniskiem ognia, które tutaj nazywa się Bhutagni. W żołądku jest wtedy Jataragni. W przypadku zwiększonej doszy pitta, wątroba może stać się również siedliskiem emocji zapalnych, takich jak złość, wrogość, nienawiść i zazdrość. Jeśli doświadczamy tych emocji i pozwalamy im zapanować nad nami przez długi czas lub tłumić je w sobie, nasza wątroba ucierpi z powodu przegrzania, co może prowadzić do chorób wątroby i krwi. Według Ajurwedy, która jest najstarszą nauką o zdrowym stylu życia i profilaktyce, ważne jest przestrzeganie odpowiedniej diety i codziennej rutyny, która wynika z natury naszej psychosomatycznej konstytucji. Dlatego osoba z przewagą doszy pitta powinna stosować łagodną, raczej chłodzącą dietę i pielęgnować w swoim życiu cierpliwość, spokój i oderwanie od obiektów zmysłów. Tłumione emocje często powodują stres w narządach, co później prowadzi do poważnych chorób. Przeczytaj więcej w naszym artykule Stres i negatywne emocje – konsekwencje i porady z punktu widzenia Ajurwedy
Co pomaga wątrobie?
Ponieważ wątroba nie ma czujników bólu, nasz organizm może przez jakiś czas całkiem dobrze funkcjonować, mimo znacznego przeciążenia. Coroczna wiosenna detoksykacja wątroby to skuteczne narzędzie, które pozwoli w porę zapobiec uszkodzeniom wątroby i zadbać o jej regenerację. Wiążą się z tym również inne kroki, takie jak dostosowanie diety, abstynencja od alkoholu i innych substancji uzależniających, regularne ćwiczenia i wystarczający odpoczynek. Ayurveda oferuje skuteczne preparaty ziołowe na detoksykację tego kluczowego narządu, które usuwają toksyny z organizmu, zmniejszają nadmiar doszy pitta w wątrobie i ogólnie wspierają ich zdrowe funkcjonowanie, poprawiają jakość krwi i przyczyniają się do ogólnego oczyszczenia organizmu. organizm. W tym duchu działa również ajurwedyjska kuracja zdrowotna Detoksykacja wątroby i krwi.
Detoksykacja wątroby i krwi
Częścią tej kuracji jest herbata Kalamegha, która pomaga w ogólnym oczyszczeniu i detoksykacji organizmu. Dzięki zawartości ziół wchodzących w skład mieszanki kalamegha, kurkumy i innych ziół ajurwedyjskich o podobnym działaniu redukuje ciepło, a tym samym przyczynia się do optymalnego oczyszczenia i zdrowego funkcjonowania wątroby. Migdałecznik właściwy wspiera prawidłowe funkcjonowanie wątroby, a Tinospora cordifolia wzmacnia ogólne mechanizmy odpornościowe organizmu.
Kuracja zawiera 2 sztuki eliksiru odżywczego Raktaprash na regenerację wątroby i ogólną odbudowę zdrowej struktury krwi. Oprócz ziół wspierających wątrobę zawiera wartościowe pod względem odżywczym owoce amalaki bogate w witaminę C, sandałowiec biały i kurkumę, które oczyszczają krew i przyczyniają się do dobrego wyglądu skóry, oraz cynamon cejloński, który poprawia aktywność funkcji układu krążenia oraz normalizuje poziom glukozy i cholesterolu we krwi.
Aby kuracja ajurwedyjska zadziałała, skorzystaj z zalecanej kuracji przez 3-4 tygodnie i przestrzegaj prostych podstawowych zasad wymienionych poniżej.
Ajurwedyjska kuracja detoksykująca
- Czas trwania: 3-4 tygodnie
- Stosowanie: 2-3 razy dziennie
- Kiedy: rano na czczo, w ciągu dnia na 1 godzinę przed lub po posiłku oraz wieczorem przed snem
Przyjmowanie i przygotowywanie ajurwedyjskiej kuracji zdrowotnej
Herbatę ziołową przegotuj przez 3-5 minut, podnosi to jej skuteczność względem zwykłego moczenia mieszanki ziołowej w gorącej wodzie. 1 łyżeczka mieszanki przeznaczona jest na 250 ml wody (jedna filiżanka). Ale możesz zaparzyć większą ilość herbaty na cały dzień. Zawsze pij ciepłą herbatę (możesz trzymać ją w termosie).
Wystarczy nabrać ziołowy eliksir na łyżeczkę i zjeść. Zażyj 1 łyżeczkę 2-3 razy dziennie popijając herbatą ajurwedyjską. Dobrze jest popić eliksir, wtedy lepiej się wchłania. Można go również popić ciepłą wodą lub mlekiem roślinnym. W przeciwieństwie do zabiegów rewitalizujących i regenerujących, do oczyszczania nie polecamy mleka krowiego.
Zalecana dyscyplina podczas zabiegu oczyszczającego
Oczywiście procesowi oczyszczania organizmu sprzyja ruch, który sam w sobie ma naturalne działanie detoksykacyjne. Sprzyja szybszemu metabolizmowi, dzięki czemu jelita są skuteczniej opróżniane.
Wspomaga pocenie się i wydalanie szkodliwych substancji z organizmu oraz dotlenia wszystkie komórki, które lepiej pobierają niezbędne składniki odżywcze, ale także pranę - jedną z trzech energii witalnych (pozostałe dwie to tedżas i odżas), która podtrzymuje witalność organizmu, czynności takie jak oddychanie oraz funkcje układu sercowo-naczyniowego i aktywność mózgu.
Najważniejszą porą dnia dla ukierunkowanego oczyszczania jest poranek. Oto 3 podstawowe kroki, które należy wykonać po przebudzeniu:
- Wypróżnij się i weź prysznic (podczas nocy organizm wydala produkty przemiany materii przez skórę).
- Wypij szklankę ciepłej wody z cytryną i wykonuj przez 5 minut ćwiczenia oddechowe, które dodadzą Ci spokoju i pozytywnej energii: oddychaj bardzo powoli i cicho – tak delikatnie, że gdyby ktoś przyłożył cienką nitkę do twojego nosa, to ona nawet nie drgnie. A kiedy wydychasz, spróbuj wydychać jeszcze wolniej niż wdychałeś.
- Wypij filiżankę oczyszczającej herbaty ajurwedyjskiej wraz z łyżeczką ziołowego eliksiru (po śniadaniu odczekaj co najmniej 30 minut, aby preparaty ziołowe dobrze się wchłonęły).
Jednocześnie zalecamy 3 razy w tygodniu lekkie bieganie lub szybki marsz przynajmniej. Idź spać przed północą.
Dieta oczyszczająca
Unikaj mięsa i nabiału z diety na czas trwania kuracji detoksykacyjnej. Jeśli jesteś do nich przyzwyczajony, postaraj się znacznie ograniczyć ich spożycie – to już samo w sobie będzie ulgą dla organizmu. Staraj się również ograniczyć spożycie czekolady, ciastek i słodyczy zawierających biały cukier. Wymień te przekąski na świeże lub suszone owoce bez konserwantów, niesolone orzechy i świeże warzywa. Upewnij się, że pijesz dużo czystej wody i unikasz kawy, alkoholu, używek i słodkich napojów gazowanych.
Proces oczyszczania może przynieść przejściowe skutki uboczne, takie jak ból głowy, uczucie zmęczenia i ciężkości kończyn. Nieprzyjemne uczucie związane jest z wydalaniem toksyn z organizmu. Jeśli jednak wytrwasz, kuracja oczyszczająca połączona z ćwiczeniami i lekką, świeżą dietą przyniesie Ci więcej energii i wzmocni zdrowie.