Istota obchodów Bożego Narodzenia w Indiach zasadza się na tym, że wszystkim reprezentowanym tu głównym religiom przypisane są dwa jednodniowe święta, są one symbolem równości.
Właśnie ta przepełniona szacunkiem i mądrością tolerancja pozwala ludziom różnych wyznań żyć w Indiach w pokoju i przyjaźni. W ten sposób ludzie w naturalny sposób czczą i obchodzą ważne święta wszystkich reprezentowanych religii. Jednocześnie obchody Bożego Narodzenia korespondują z brytyjską tradycją, gdzie główny nacisk kładzie się dopiero na 25 grudnia.
W przeważająco hinduskich Indiach chrześcijaństwo jest najsilniej reprezentowane w stanie Goa, głównie ze względu na jego historyczne powiązania z Portugalią, oraz w zaludnionym Bombaju i Kalkucie, na które wpływ miały długie rządy kolonialne Wielkiej Brytanii. W Boże Narodzenie indyjscy chrześcijanie idą na pasterkę i tak jak u nas wymieniają się prezentami. Kościoły w Indiach są udekorowane czerwonymi kwiatami, które nazywamy „gwiazdami bożonarodzeniowymi”.
W indyjskiej rodzinie chrześcijańskiej zamiast iglastej choinki znajdujemy drzewko mango. Domy zdobią gliniane lampki, które symbolizują światło zstępujące na ziemię wraz z życiem Jezusa. Większość chrześcijańskich rodzin ma także szopkę z glinianymi figurami. W Boże Narodzenie rodziny wieszają między domami gigantyczne papierowe lampiony w kształcie gwiazd. Również w Indiach jest Święty Mikołaj, który przynosi dzieciom prezenty w zaprzęgu konnym. W hindi nazywa się Christmas Baba.